Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Legislativa


Námořní zákon je přísnější při zjištění alkoholu v krvi
 
      1.února - Od 21. prosince 2004 začal v Chorvatsku v platit nový Námořní zákon (Pomorski zakonik). Podle tohoto zákona nesmí mít kapitán ani posádka lodi nebo jachty při plnění svých povinností více než 0,5 promile alkoholu v krvi.

 
Při množství větším než 0,5 promile neplatí žádná další tolerance a pokuty mohou být vysoké, od 2000 až do 15000 kun (podle paragrafu 1006), případně i odejmutí oprávnění k plavbě.

V paragrafu 134 se doslova uvádí, že "Velitel, člen posádky lodě, jachty nebo člunu nesmí být pod vlivem alkoholu, návykových drog nebo jiných látek, které ovlivňují stav vědomí, nesmí být nemocen nebo unaven" a dále, že "Velitel, člen posádky lodě, jachty nebo člunu nesmí mít během služby na plavidle více jak 0,5 g/kg alkoholu v krvi".

Nový zákon je ve srovnání se zákonem o bezpečnosti silničního provozu, který loni v létě vstoupil v platnost, velmi přísný, protože nekompromisně trestá každé i sebemenší nedodržení předpisu a vůbec přitom nerozlišuje, o kolik viník předpis o alkoholu přestoupil.

www.chorvatsko.cz

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>